Print Friendly, PDF & Email

Ocena organoleptyczna piwa

szkolenie sensoryczne – analiza sensoryczna

Zorganizowane we współpracy z

Szkolenia sensoryczne KSB i FlavorActiV to profesjonalny warsztat oraz uznany certyfikat sensoryczny. 

Oferujemy kilka części szkoleń sensorycznych, ukierunkowanych na poszczególne grupy bodźców:

 1. Pochodzenia surowcowego (8 bodźców: izowalerianowy, geraniol, chmielowy z kotła, słodowy, brzeczkowy, cebulowy, stęchły, ziemisty)
 2. Pochodzące z etapu fermentacji piwa (8 bodźców: siarkowy, siarkowodór, merkaptan, octan izoamylu, aldehyd octowy, diacetyl, octan etylu)
 3. Charakterystyczne dla procesów starzenia piwa (8 bodźców: trans-2-nonenal, skórzany, koci, sunks, drożdżowy, migdałowy, metaliczny, aldehyd octowy)

Ponadto prowadzimy szkolenia certyfikujące podczas, których są sesje przypominające oraz egzamin końcowy. Pozytywny wynik egzaminu pozwala uzyskać certyfikat “Advanced beer taster” lub “Professional beer taster”:

 1. Advanced beer taster – certyfikat po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu z 10 bodźców (diacetyl, skunks, merkaptan, metaliczny, kartonowy, fenolowy, kwaśny, siarkowodór, DMS, kwas masłowy)
 2. Professional beer taster – certyfikat po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu z 20 bodźców (10 bodźców jak na poziomie Advanced, oraz dodatkowo: aldehyd octowy, olejek chmielowy, octan izoamylu, geraniol, ziarnisty, heksanian etylu, maślan etylu, koci, świeża trawa, kaprylowy)
Każde z wymienionych powyżej części to jeden dzień szkoleniowy. W przypadku “Professional beer taster” szkolenie jest dwudniowe.
 

Czego się dowiesz?

Szkolenie ukierunkowane jest na przekazanie wiedzy i nabycie przez uczestników umiejętności w zakresie:

 • podstawowych technik degustacji piwa
 • kluczowych metod analizy sensorycznej (testy różnicujące)
 • profilowania piwa
 • testowania zgodności piwa z profilem

Każdy uczestnik szkolenia otrzyma certyfikat uczestnictwa w szkoleniu.

Dla kogo?

Szkolenie skierowane jest do piwowarów, technologów, osób zatrudnionych w sektorze browarniczym, piwowarów domowych, osób z jednostek analizujących jakość piwa oraz wszystkich zainteresowanych nabyciem i usystematyzowaniem wiedzy i praktyki w zakresie oceny organoleptycznej i przyczyn powstawania poszczególnych bodźców w piwie.

Nie ma wymagań odnośnie wcześniejszej wiedzy z zakresu sensoryki lub chemii – program w całości i od podstaw wprowadzi słuchacza w zagadnienia poruszane podczas szkolenia.

Gdzie?

Browar Górniczo-Hutniczy, ul. Witolda Budryka 4, Kraków.
Zobacz miejsce szkolenia na mapie.

Jak przebiega szkolenie?

Spotkanie prowadzone stacjonarnie, przy bezpośrednim kontakcie z prowadzącym, z możliwością zadawania pytań. Program podzielony jest na logicznie ułożone bloki tematyczne.

Podczas przerw uczestnikom serwowana jest woda, kawa/herbata i słodkie przekąski. Obiad w restauracji wchodzi w cenę szkolenia.

Więcej o programie szkoleniowym Centrum Sensoryki Piwa KSB oraz certyfikatach potwierdzających umiejętności z zakresu oceny piwa

Szkolenie certyfikowane przez KSB i FlavorActiV


Każdorazowo, na koniec szkolenia przeprowadzany jest test sensoryczny zgodnie z metodyką i wysokimi standardami firmy FlavorActiV.

Zdanie testu na odpowiednio wysokim poziomie umożliwia uzyskanie certyfikatu wydawanego przez Krakowską Szkołę Browarniczą wraz z firmą FlavorActiV, potwierdzającego umiejętności rozpoznawania danego typu bodźców.

Udział w szkoleniach sensorycznych KSB umożliwia zdobycie następującego certyfikatu:

 • Basic Beer Taster (uzyskując min. 10 na 16 punktów, test z 16 bodźców)
 • Advanced Beer Taster (uzyskując min. 13 na 16 punktów, test z 16 bodźców)
 • Expert Beer Taster
  (uzyskując minimum 13 na 16 punktów, test z 32 bodźców)

* Test na certyfikat można zdać bezpośrednio po kursie (test jest w cenie szkolenia) lub skorzystać z oferty naszych jednodniowych sesji poświęconych wyłącznie certyfikacji.

W trakcie takiego warsztatu odbywa się szybki kurs przypominający oraz test sensoryczny dla wszystkich poziomów trudności certyfikatu.


UWAGA: ze względu na wysokie koszty materiałów zużywanych na szkoleniu, szkolenie może się odbyć dla minimum 6 osób – jeśli zapisanych uczestników będzie mniej ustalimy kolejny, dogodny dla wszystkich termin.

Prowadzący

24.11.2023
(cz. 1)

25.11.2023
(cz. 2)

1 dni
(10:00-17:00)

Limit miejsc: 12

od 599 zł + VAT

Rejestracja
Early-Bird

rabat -20%
najpóźniej 10 dni
przed terminem szkolenia

Materiały szkoleniowe

Certyfikat uczestnictwa

STANDARD

Promocja Early Bird najpóźniej 14 dni przed terminem szkolenia

599zł netto
 • Cena regularna: 750 zł netto
 • szkolenie jednodniowe
 • Materiały ze szkolenia
 • Certyfikat uczestnictwa
 • Lunch
Nadchodzące szkolenia

Jeśli chcesz być na bieżąco z terminami i tematami naszych szkoleń, prześlij swój adres e-mail:

Subscribe

* indicates required
Sytuacja zawodowa / zainteresowania