Krakowska Szkoła Browarnicza – podsumowanie roku 2021
Krakowska Szkoła Browarnicza zamyka rok 2021 – kolejny pandemiczny, niełatwy dla branży piwowarskiej – dla KSB był rokiem zmian, rozwoju i wielu owocnych współprac. Przedstawiamy krótkie podsumowanie roku 2021 – fakty, liczby, wydarzenia oraz na deser fotorelacja z naszych 5 urodzin, które obchodziliśmy w grudniu podczas zjazdu absolwentów „Piwowarski Kraków”.
2022 będzie rokiem zmian i rozwoju.
Odwiedź naszą sekcję Usługi, aby zobaczyć, co nowego.
Szkolenia
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie ze strony przemysłu, po krótkiej przerwie spowodowanej pandemią, wróciliśmy do realizacji szkoleń otwartych. Na początku roku, dzięki współpracy z PARACADEMIC przeprowadziliśmy kilka szkoleń on-line, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem! Od września do oferty Krakowskiej Szkoły Browarniczej wróciły szkolenia stacjonarne. Dzięki temu uczestnicy kursów piwowarskich mogli nabyć również praktyczne umiejętności, np. podstawowe techniki analizy wody czy też ocenę organoleptyczną piwa.
Łącznie w roku 2021 w ramach szkoleń otwartych przeszkoliliśmy ok 60 osób.
Naszym noworocznym postanowieniem jest prowadzenie minimum 1 szkolenia miesięcznie.
Studia podyplomowe „Dyplomowany Piwowar”
Z uwagi na ograniczenia pandemiczne również kształcenie na poziomie podyplomowym realizowaliśmy hybrydowo. Edycję IV kończyliśmy w trybie zdalnym, w ten sam sposób w jaki rozpoczęliśmy zajęcia z edycją V. Dzięki poprawie sytuacji od połowy roku akademickiego mogliśmy się spotkać z słuchaczami stacjonarnie w Krakowie. Bardzo dobry odbiór studiów podyplomowych „Dyplomowany piwowar” oraz pozytywna opinia w środowisku piwowarskim spowodowały, że z powodzeniem zrekrutowaliśmy kolejną grupę, i w roku 2021/2022 rozpoczęliśmy już VI edycję studiów – tym razem od razu w trybie stacjonarnym. Liczymy, że w ten sposób uda nam się przeprowadzić cały cykl studiów.
Z końcem roku 2021 do kalendarza zaczęły wracać wydarzenia branżowe. Z nieukrywaną radością, na zaproszenie BMP, wydawcy czasopisma „Kierunek spożywczy” wzięliśmy udział w Jesiennym Spotkaniu Browarników, zorganizowanym w Krakowie, pod patronatem JM Rektora UR. Podczas spotkania prof. Aleksander Poreda poprowadził panel dyskusyjny, w którym przedstawiciele organizacji branżowych rozmawiali o wpływie sytuacji panującej od 2 lat na sektor browarniczy, oraz prognozowali kolejne skutki okoliczności lokalnych i międzynarodowych w jakich znalazło się polskie browarnictwo.
Krakowska Szkoła Browarnicza – lokalna współpraca z branżą piwowarską
Miniony rok to już drugi z kolei, w którym mocno zacieśniliśmy współpracę z Browarem Górniczo-Hutniczym. Praktycy z browaru wspomagają KSB we wzmacnianiu jakości szkoleń piwowarskich o aspekty praktyczne, my oferujemy w zamian wsparcie technologiczne (np. korekta składu wody pod dany styl piwny). Taka współpraca pomaga poszerzać naszą ofertę szkoleniową i snuć ciekawe plany na przyszłość.
5 lat Krakowskiej Szkoły Browarnictwa
A jak zakończył się 2021?
W grudniu, w doborowym towarzystwie celebrowaliśmy nasze 5 urodziny!
Dobrą okazją do świętowania był Piwowarski Kraków – tradycyjne, przedświąteczne spotkanie, gdzie wznosimy piwny toast z absolwentami studiów podyplomowych, obecnymi słuchaczami oraz naszymi przyjaciółmi i partnerami z przemysłu. Kiedyś impreza organizowana w stylu kameralnym, z roku na rok liczy coraz uczestników. Przypomnijmy – absolwenci i obecni słuchacze naszych studiów podyplomowych to grupa blisko 180 osób, większość z nich aktywnie działająca w sektorze browarniczym, inni zaczynają swoją przygodę z piwem.
W tym roku w urodzinowych humorach, przy torcie i wyśmienitym piwie Browaru Górniczo-Hutniczego podsumowaliśmy nasze 5 lat działalności, prezentując perspektywy rozwoju KSB na kolejne 5, 10, może 15 lat…
Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy, bardzo nam miło, że tak chętnie co roku odpowiadacie na propozycję spotkania!
Co czeka nas w 2022 roku? Już wiemy, że będzie to rok wielkich zmian i rozwoju KSB, o czym będziecie mogli dowiedzieć się w naszej sekcji Usługi oraz w kolejnych wpisach na blogu!
Do zobaczenia!