Główne moduły studiów to:
W ramach 200 godzin student będzie uczestniczył w wykładach i ćwiczeniach laboratoryjnych. Wykłady odbywają się w grupie maksymalnie 30 osobowej, a ćwiczenia laboratoryjne w grupach maksymalnie 16 osobowych.
Terminy zjazdów na semestr zimowy 2024/2025 podamy wkrótce.
W ostatnich latach w Polsce nastąpił gwałtowny wzrost liczby browarów regionalnych, rzemieślniczych, restauracyjnych oraz domowych. Często są to mikroprzedsiębiorstwa, w których właściciel (lub współwłaściciele) pełni(ą) rolę technologa-piwowara, planisty, inżyniera itd. Osoby te z powodzeniem prowadzą działalność bazując np. na swoim doświadczeniu zawodowym lub na wiedzy zdobytej podczas aktywności w obrębie piwowarstwa domowego.
Z uwagi na brak kierunkowego wykształcenia, kadra ww. browarów wykazuje zainteresowanie podnoszeniem swoich kwalifikacji, jednak na rynku edukacyjnym dostępne są wyłącznie krótkie (1-2 dniowe kursy) lub studia wyższe (np. technologia żywności). Pierwsze rozwiązanie, z uwagi na ograniczenia czasowe nie daje solidnej bazy w zakresie technologii browarniczej, natomiast druga opcja oznacza studia trwające 3,5-5 lat, z ograniczonym udziałem przedmiotów specjalistycznych z zakresu browarnictwa. Oferty uczelni zagranicznych są trudno dostępne pod względem organizacyjnym i finansowym.
Brak jest więc oferty pośredniej: dającej w stosunkowo krótkim czasie, rzetelną porcję fachowej wiedzy specjalistycznej. Studia podyplomowe z zakresu browarnictwa wypełniają więc lukę na polskim rynku edukacyjnym i pozwolą wielu osobom podnieść swoje kwalifikacje i poprawić konkurencyjność na rynku pracy.
Jeśli chcesz podnieść swoje kompetencje i zostać dyplomowanym piwowarem.
Podczas studiów podyplomowych z technologii browarniczej słuchacze nabywają praktyczne umiejętności z wykorzystaniem mikro-browaru Uniwersyteckiego znajdującego się na Wydziale Technologii Żywności.
W ramach programu organizowany jest wyjazd terenowy do browaru regionalnego i/lub przemysłowego, w celu poznania praktyczny aspektów funkcjonowania browaru i stosowanych rozwiązań technicznych (zapewniamy oprowadzanie po browarze przez czynnego piwowara, który odpowiada na pytania słuchaczy i pozwala na dogłębne poznanie praktycznych zagadnień przemysłowej produkcji piwa).
W ramach studiów przedstawiane są treści dotyczące:
Idealny studia dla:
Kandydat na studia podyplomowe „Dyplomowany piwowar – technologia browarnicza z elementami techniki” ma ukończone studia co najmniej I i/lub II stopnia (niezależnie od profilu i kierunku, lic., inż., mgr) i chce poszerzyć swoją wiedzę z zakresu technologii słodowniczej i browarniczej, lub chce zdobyć nowy zawód, fachową wiedzę, umiejętność wykonywania analiz laboratoryjnych z zakresu kontroli jakości surowców i produktów browarniczych.
Studia skierowane są między innymi do piwowarów domowych, piwowarów zawodowych, właścicieli browarów i/lub firm współpracujących z browarami, dostawców surowców i materiałów pomocniczych. Nie musisz mieć ukończonych studiów rolniczych czy technicznych, wśród naszych absolwentów są dziesiątki osób z wykształceniem humanistycznym. Program i sposób przekazywania wiedzy jest odpowiedni dla wszystkich słuchaczy, niezależnie od wcześniejszego wykształcenia.
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie,
ul. Mickiewicza 21, 30-120 Kraków
nr konta: 86 2490 0005 0000 4530 1756 3779
Na druku należy koniecznie dopisać „Studia podyplomowe – Dyplomowany piwowar”
Koszty noclegów i wyżywienia ponoszą Słuchacze we własnym zakresie.
Po dokonaniu wpłaty prosimy o przesłanie potwierdzenia na adres: k.fulara@urk.edu.pl (w przypadku chęci uzyskania faktury VAT za usługi edukacyjne prosimy o podanie danych do faktury w mailu wraz z potwierdzeniem zapłaty).